Telegramy, alebo o tom, ako ožili Štúrovci...

...alebo aj o tom, ako Marek Geišberg, Ondrej Kovaľ a Lucia Jašková krstili Milove Kráľove CD tabakom...

Všetko sa to začalo asi pred necelým mesiacom, jedného slnečného (alebo aj daždivého) dňa, kedy som len tak nezáväzne „pozerala čo je nové“ a zabíjala čas na istej sociálnej sieti, keď tu zrazu Milo Kráľ prostredníctvom svojej fanpage pozýval na koncert a zároveň krst nového CD Telegramy do Martina! Samozrejme moje chvíľkové nadšenie sa po naozaj veľmi krátkom časovom úseku skrylo medzi ostatnými myšlienkami a na to, že mám zohnať lístky som (ako to u mňa zvykom býva) zabudla. Po následnom únavnom obvolávaní všetkých možných inštitúcii ponúkajúcich lístky (v skutočnosti mi to zabralo asi pätnásť minút) som lístky naozaj zohnala. A to rovno do štvrtého radu!

A tak som sa v jeden celkom chladný pondelok (to si pamätám, skoro mi zamrzli nohy), konkrétne 24. apríla 2017, vybrala v ústrety (dobrej) hudbe, príjemným ľuďom a preplnenému Strojáru.

Presne osem gitár, šesť mikrofónov, dva elektrické klavíry, jedno kreslo a gauč, dve stoličky a jedna súprava bubnov... Milo Kráľ a Barbora Švidraňová so skvelou kapelou najskôr zaspievali niekoľko pesničiek zo „starého“ debutového albumu, pri ktorých ste mali (teda ja určite) chuť sa zdvihnúť, nahlas spievať a tancovať do rána. Pomedzi jednotlivé bloky zatiaľ ešte „starých“ piesní, na javisko vstupoval R. Mankovecký, ktorý sa Mila Kráľa vypytoval na rôzne otázky o divadle, hudbe, albume aj o živote večného študenta (keďže, ako sme sa dozvedeli M.K. šiel znova ako tridsať ročný študovať na VŠ.). Po niekoľkých otázkach a následných odpovediach, bola vyslovená akási spomienka na nie až tak staré, no už dávno „mŕtve“ Martinské predstavenie Štúrovci – koncert zrušený. V tom istom (nepochybne nacvičenom) momente na javisko vstupuje Marek Geišberg, za ním v tesnom závese Lucia Jašková a Ondrej Kovaľ, berú do rúk gitary a začínajú spievať. Nadšenci môjho typu si toto predstavenie (koncert) určite pamätajú, alebo aspoň poznajú zopár pesničiek. Martinskí Štúrovci prvýkrát (v pôvodnej ale nie celkom kompletnej zostave) zazneli po desiatich rokoch. Veríme, že sa tak nestalo posledný krát.

Po pár skvelých štúrovských piesňach nastal dlho očakávaný krst nového CD s názvom Telegramy. Jeho „krstnými rodičmi“ sa tak symbolicky stali Lucia Jašková, Marek Geišberg a Ondrej Kovaľ. Krstilo sa netradične – tabakom. Pokrstené CD bolo následne hodené do hľadiska, medzi ľudí, ktorý sa oň šli doslova potrhať...

Nový album skupiny Milo Kráľ band je vlastne zložený z piesní z rôznych inscenácii, do ktorých robil Milo K. scénickú hudbu, no predstavenia samotné sa už nehrávajú. Ako sám povedal – CD je tu aj preto, aby predstavenia, z ktorých piesne pochádzajú nezomierali a naďalej žili. Je to teda akási pamiatka.

 V Telegramoch môžete nájsť piesne pomalé i rýchle, smutnejšie aj veselé, jazzové aj elektronické. Zopár z nich sme si vypočuli aj na vyššie spomínanom pondelkovom koncerte, ktorý bol aj napriek niekoľkým baladám veľmi energický a doslova vás naplnil dobrou náladou.

Ak sa vám po vyše dvojhodinovom koncerte chcelo (samozrejme , že sa mi chcelo...) vystáť radu a usilovne sa hlava-nehlava pretláčať pomedzi množstvo ľudí, CD ste si mohli na mieste kúpiť aj si ho dať podpísať od samotného Mila Kráľa!

A tak zrejme, keď toto teraz čítate (a možno gúglite martinských Štúrovcov) ja pravdepodobne sedím niekde zavretá a dookola počúvam Mila Kráľa...

Koniec koncov, koncert sa naozaj vydaril, a ak som vás už teraz dostatočne navnadila, môžete si do kalendára poznačiť, že počas martinských Dotykov a spojení (19. – 24. jún 2017) budú v tejto zostave (zrejme ale bez Štúrovcov) rozdávať energiu znova...

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Barbora Musilova

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre