Tepličan v Bystrici - rozhovor s Filipom Štrbom

Na konci minulého školského roka sa niektoré triedy od nás zo školy zúčastnili na predstavení v Bábkovom divadle na Rázcestí s názvom Babie leto. Jednu z postáv stvárňoval aj náš bývalý študent - Filip Štrba. O jeho "divadelnom" živote, skúškach či divadelných festivaloch vám povie v nasledujúcom rozhovore. :)

 

 

Študoval si teda u nás na gympli. Navštevoval si počas štúdia nejaký dramatický krúžok, alebo čo ťa priviedlo k rozhodnutiu ísť študovať divadlo?

Chodil som na dramatický krúžok do ZUŠ-ky vedľa nášho Gymnázia. Vtedy som ale vôbec netušil, že sa niekedy budem venovať divadlu profesionálne. Až keď som sa v maturitnom ročníku mal rozhodnúť čo ďalej po strednej škole, skúsil som podať prihlášku na herectvo a vyšlo to.

 

Čo tvoje štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici? Neoľutoval si ani trošku svoje „divadelné“ rozhodnutie?

Štúdium na vysokej, rovnako ako na strednej škole považujem zatiaľ za svoje najkrajšie roky života. A čo sa týka konkrétne vysokoškolského štúdia herectva, nikdy som toto rozhodnutie neoľutoval. Bolo to päťročné štúdium plné zážitkov a zábavy, kde som spoznal skvelých ľudí a priateľov na celý život. 

 

V súčasnosti pôsobíš v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Bola „bábkarina“ tvojim cieľom a ako si sa tam ocitol?

Nemal som v pláne uberať sa týmto smerom, ale čím viac toho človek vie a skúsi, tým lepšie. Navyše sa toto divadlo venuje aj činohernému divadlu a robí predstavenia aj pre dospelých. A keďže som v tom čase kedy hľadali nového herca nepôsobil v žiadnom divadle, poslal som životopis, prišiel na konkurz a podarilo sa. 

 

Ktoré slovenské divadlo by si mohol nazvať svojim „vysnívaným?“ (ak teda také je samozrejme), také v ktorom by si chcel zahrať, možno ho časom považovať za svoje domovské?

Mal som možnosť navštíviť a vidieť predstavenia takmer všetkých profesionálnych divadiel na Slovensku. Osobne však považujem Slovenské komorné divadlo v Martine za jedno z najlepších v našej krajine. A aj toto divadlo bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa rozhodol ísť divadelným smerom. Snom asi každého herca, ako aj mojím, je zahrať si v národnom divadle, ale osobne najbližšie mi je práve to Martinské divadlo.   

 

Nájdeš si popri skúškach a predstaveniach čas na dajme tomu nejaké divadelné festivaly alebo inscenácie iných divadiel? Ktoré by si prípadne odporučil z tých „naposledy videných?“

Počas sezóny toho voľného času veľmi nie je, ale vždy keď mám možnosť ísť do divadla, tak idem. Divadelné festivaly navštevujem a taktiež ich odporúčam, rovnako ako odporúčam ísť do divadla vždy, keď sa dá. Treba si však vybrať, každý máme iný vkus, každému sa páči niečo iné. Je to individuálne.

 

Divadelné prázdniny sú v plnom prúde, ale vedel by si nám aspoň okrajovo načrtnúť čo ťa čaká budúcu sezónu?

Už počas prázdnin sa v divadle začnú pripravovať nové inscenácie pre deti a aj pre dospelých. Konkrétnejšie však veľa neviem, no určite sa diváci majú načo tešiť.

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň v BDNR, keď sa skúša nová inscenácia? Koľko to trvá?

V divadle nevládne stereotyp tak, ako v mnohých iných zamestnaniach, takže každý deň v divadle je vždy niečím iný. Keď sa skúša nová inscenácia je to podobné. Vždy je to iné a nové. Iná hra, iné texty, iná scéna, iné kostýmy, iní ľudia. A čas je tiež iný. Vždy to trvá odlišne.

 

Čo vo voľnom čase? Naplno žiješ divadlom alebo máš dostatok času aj na iné „nedivadelné“ aktivity?

Voľný čas väčšinou trávim s priateľmi alebo s rodinou. Rád cestujem, športujem, chodím do prírody, do kina, alebo do divadla.

 

Trochu odbočím od divadla, k tvojim stredoškolským rokom na gympli. Čo ti najviac utkvelo v pamäti a čo ti ako prvé napadne, keď sa spomenie Gymnázium M. Galandu?

Osem krásnych rokov, kopec srandy, skvelí učitelia a spolužiaci, veľa zážitkov a poučení. Čo zostane v pamäti najviac je asi lyžiarsky, prechod Veľkou Fatrou a koncoročné výlety.

 

Ak by tu bola možnosť zahrať si hneď teraz akúkoľvek postavu z akéhokoľvek diela, koho by si si zahral?

Síce to nie je pôvodná divadelná hra, ale asi Holden Caulfield z diela Kto chytá v žite od J.D. Salingera.

 

A na záver: koho považuješ za svoj herecký vzor?

Ťažko povedať. je ich viac.  Je veľa výnimočných divadelných aj filmových hercov. Bol by to dlhý zoznam.

 

 

 

Za rozhovor ďakuje Barbora Musilová :) 

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Barbora Musilova

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre