Súťaž FIRST Lego League

Každý už určite počul o krúžku elektronického lega. Ale nie všetci vedia, aké úspechy už dosiahli na súťaži FIRST Lego League členovia tímu Gymkáči, pod vedením pána učiteľa Mgr. Petra Štrbu. V tomto článku si môžete prečítať o ich histórii a pokrokoch na svetovo známej súťaži.

Čo je to FLL?

FLL (FIRST Lego League) je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9 až 16 rokov na svete. Zúčastňujú sa jej stovky detí a najlepšie tímy postupujú do ďalších semifinálových a finálových kôl, prípadne na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a mladí sa vo svojich triedach pripravujú v tímoch. Postavia a naprogramujú roboty postavené zo stavebníc LEGO (RCX, NXT a EV3) a trénujú na súťaž. Súťaž má štyri časti (Robot game, Robot design, Teamwork a Prezentácia výskumného projektu). Pokiaľ tím obsadí v nejakej časti prvé miesto, dostane aj cenu z danej kategórie.

Kedy sa žiaci nášho gymnázia po prvý krát  zapojili do súťaže?

            Bolo to v roku 2012, keď sa Gymkáči prvýkrát zúčastnili regionálneho kola súťaže FLL 2012/2013 v Banskej Bystrici. Náš tím v šesťčlennom zložení prvákov a druhákov osmeročného štúdia. Malí, desať a jedenasť roční chlapci s cieľom vyhrať v silnej konkurencii desiatích tímov podali ten najlepší výkon a vďaka tomu vyhrali druhé miesto v časti prezentácia výskumného projektu na tému „pomoc seniorom“ a v celkovom poradí skončili piatý. Bol to pre nás veľký úspech.

Tímová práca 2012

Po tomto veľkom úspechu sme sa zapojili aj do ďalšieho ročníka súťaže FLL 2013/2014 a pokúsili sme sa tak obhájiť titul.

 

Regionálne kolo súťaže FLL 2013/2014

Dňa 20.11.2013 sa tím GYMKÁČI v zložení Matúš Malina, Sebastián Vojtáš, Marián Neuschl, Dominika Bahurinská, Alexandra Kajanová, Alžbeta Ďurecová, Martin Lukáč, Martin Skypala, Andrej Dorica, Benjamín Rahjou, zúčastnil regionálneho kola FLL v Banskej Bystrici. Tento rok sa nám nedarilo najoptimálnejšie, no aj nepriek silnej konkurencii 12 tímov náš tím obsadil 7 miesto.

Zloženie tímu

Ani tento menší neúspech nás nedemotivoval a v roku 2014, po menšej zmene členov tímu, sme sa opäť zúčastnili regionálneho kola FLL 2014/2015.

FLL 2014/2015

Dňa 22. 1. 2015 sa tím GYMKÁČI v novom zložení S. Vojtáš, M. Lukáč, M. Leško, M. Skypala, P. Chlapík a P. Považai znovu zúčastnili súťaže FLL. Tento rok znovu nedopadol podľa našich predstáv, ale my sme naďalej verili, že náš čas ešte len príde.

Úspešný rok 2015/2016

Už po štvrtý krát náš tím GYMKÁČI v zložení M. Leško, M. Lukáč, P. Chlapík, M. Skypala, P. Považai a A. John súťažil v súťaži FLL. Témou tohto ročníka bolo Trash Trek - Spracovanie odpadu. V regionálnom kole súťaže v Banskej Bystrici súťažilo celkovo 13 tímov a v celkovom poradí náš tím obsadil úžasné bronzové miesto. Delili nás len neuveritelné dva body od postupu na celoslovenské kolo do Košíc.

V časti Tímová práca, GYMKÁČI obsadili 1. miesto a domov si odniesli krásnu cenu ako najlepší tím súťaže regionálneho kola FLL v B. Bystrici.

V časti Robot-Design tím prezentoval svojho robota a jeho program. Podarilo sa im zaujať porotcov a získať 2. miesto.

V časti Prezentácia výskumného projektu tím obsadil 3. miesto.

Po prezentácií výskumného projektu 

Treba zhodnotiť, že ten rok sa nášmu tímu darilo zo všetckých rokov najviac. Boli sme veľmi nadšení a s týmto istým nadšením sme sa zúčastnili aj další rok, už po piatýkrát.

Tím GYMKÁČI už po piatykrát na súťaži FLL

Náš tím GYMKÁČI v zložení M. Leško, M. Lukáč, P. Chlapík, P. Považai, A. John z tiredy V. G a T. Ondruš z I. A triedy sa už po piatý krát zúčastnili regionálneho kola súťaže FLL. Téma 9. ročníka bola Animal Allies - Zvieratá a ľudia. V regionálnom kole súťaže FLL v  Banskej Bystrici súťažilo celkovo 10 tímov a náš tím sa pokúsil obhájiť titul.

Tím GYMKÁČI na súťaži dosiahol tieto výsledky: 

  1. miesto: Robot-Design (Obdržali sme aj cenu za najlepšieho robota súťaže)
  2. miesto: Tímová práca (Teamwork)

FLL 2016/2017

V celkovom poradí náš tím skončil štvrtý. Myslím že tento rok bol taktiež veľmi úspešný.

Tento rok, avšak už nie v úplnom zložení našeho tímu, sa chceme zúčastniť FLL už šiestykrát a témou 10. ročníka FLL je Hydro Dynamics. Avšak naša účasť stále nie je istá. 

FLL Logo

Celkovo musím zhodnotiť že počas piatich rokov náš tím na tejto sútaži získal veľa úspechov aj vecných výhier. 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Peter Chlapík

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre